2012 թվականից ի վեր Շիրակի մարզի Ազատան համայնքում գործում է Գյուղատնտեսական և անասնաբուժական սպասարկման կենտրոն (ԳԱՍԿ)։ Արհեստական սերմնավորման ոլորտում մասնագիտացված և անասնաբուժական ժամանակակից սարքավորումներով և գործիքներով հագեցած կենտրոնն ընդլայնում է իր ծառայությունների շրջանակները՝ առաջարկելով գյուղ․ տեխնիկայով ծառայություններ ինչպես Ազատան, այնպես էլ հարակից համայնքների գյուղացիական տնտեսությունների համար։
Ս․թ․ հոկտեմբերի 14-ին Ազատանի ԳԱՍԿ-ի տնօրեն Վարդան Պապոյանի և «ՔԱՐԴ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի միջև կնքվեց պայմանագիր՝ լիզինգով «Ջոն Դիր» արտադրության տրակտորի և ռեվերսիվ գութանի ձեռք բերման վերաբերյալ։ Այս գործարքով ընդլայնվում է ԳԱՍԿ-ների ծառայությունների ցանկը ու նոր գործընթացի սկիզբ է դրվում։ Այդ նոր ծառայության կիրարկումը մեծապես նպաստելու է մեքենատրակտորային պարկի թարմացմանը, ինչպես նաև գյուղատնտեսական աշխատանքների վրա ծախսվող ժամանակի խնայողությանն ու աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։
Նույն օրը «ՔԱՐԴ ԱգրոՍերվիս» ՓԲԸ-ի կողմից կազմակերպվեց ամերիկյան «Ջոն Դիր», Հնդկական «Շաքթիման» և «Ֆիլդքինգ» ընկերությունների սարքավորումների ցուցադրություն դաշտում՝ հնարավորություն ընձեռելով ֆերմերներին տեղում ծանոթանալու սարքավորման աշխատանքի և կիրառման եղանակների հետ։
Ինչպես նշեց «ՔԱՐԴ ԱգրոՍերվիս» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչը․ «Ուսումնասիրելով եվրոպական և հնդկական շուկաները, ծանոթանալով որակին և գնին՝ մենք հասկացանք, որ ձեռք բերելով Շաքթիման ընկերության արտադրանքը, մենք ստանում ենք եվրոպական որակ՝ մատչելի գներով»։

Azatan FVSC extends the range of its services
Farm and Veterinary Service Center (FVSC) of Azatan community has been functioning in Shirak marz since 2012. The center, specialized in artificial insemination and equipped with up-to-date tools for veterinary services, extends the scope of its operation, offering agricultural machinery services for the farms of Azatan and adjacent communities.
On October 14 a leasing agreement was signed between the FVSC director, Mr. Vardan Papoyan and CARD Agrocredit UCO CJSC on the acquisition of a John Deer tractor and a rotary tiller. The implementation of the new service type will enable the modernization of the machine-tractor fleet, saving a lot of time and increasing the efficiency of the implemented activities.
CARD AgroService CJSC also organized a demonstration of the USA John Deer, Indian “Shaktiman” and “FieldKing” company equipment, providing the farmers with an opportunity to see the performance and the benefits of the machines.
As noted by the CARD AgroService CJSC representative, “As a result of studies of the European and Indian markets, comparisons and assessment of the quality and price, we realized, that by purchasing the Shaktiman company production we get European quality for a rather affordable price”.