ՀՀ Նախագահի Այցը Տարածաշրջանի Կաթ Արտադրող Առաջադեմ Անասնապահական Համալիր
Այսօր տեղի ունեցավ <Էկո Ֆարմ> ՍՊԸ-ի կաթ արտադրող անասնապահական համալիրի բացման հանդիսավոր արարողությունը Վայոց Ձորի մարզի Գնդեվազ համայնքում, որին ներկա էին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը և այլ պաշտոնյա անձինք։
Անասնապահական համալիրի տեխնոլոգիական նախագծումը սկսվել է 2012 թվականից  `Էկո Ֆարմ ՍՊԸ-ի, ՔԱՐԴ ԱգրոՍերվիս ՓԲԸ-ի և շվեդական ԴեԼավալ (DeLaval) ընկերության մասնագետների հետ համատեղ։ Ի սկզբանե, որպես գերակա խնդիր դրված է եղել միջազգային առաջադեմ փորձի կիրառումը և բարձր արդյունավետության համակարգերի ներդրումը Հայաստանում:
300 կթու կովերի համար նախատեսված համալիրն իր տեխնիկական հագեցվածությամբ չի զիջում Եվրոպական և Ամերիկյան որակի և կառավարման չափորոշիչներին։
Համալիրում առաջին անգամ ներ են դրվել մի շարք նորարական տեխնոլոգիական լուծումներ, այդ թվում՝ ամբողջությամբ մեքենայացված <զուգահեռ տիպի> կթի համակարգ, թեթև կոնստրուկցիաներով կառուցված շինություններ անասնաշենքի միկրոկլիմայի  արդյունավետ կառավարման համար, կերակրման ավտոմատացված համակարգեր, կովերի ավտոմատ քերիչ խոզանակներ և այլն։
Համալիրում պահվում են Գերմանիայից ներկված տոհմային Ֆլեգվի և Հոլշտին ցեղատեսակի կենդանիներ, ինչպես նաև մսատու Անգուս ցեղատեսակի կովերի փոքր խմբաքանակ, որոնք օգտագործվում են բարձրակարգ մսի արտադրության նպատակով։
Համալիրը արտադրաված կաթը վերամշակում է՝ արտադրելով պրեմիում որակի Չանախ տեսակի պանիր։ Պանրի արտադրամասը նախագծված է՝ հաշվի առնելով HACCP համակարգի նախապայմանային սանիտարական ծրագրերի պահանջները: Համալիրում կիրառվող ժամանակակից սարքավորումները և տեխնոլոգիաները հնարավոր են դարձնում այն օգտագործել որպես ուսումնափորձնական բազա՝պանրագործների վերապատրաստման համար:
Այս նախաձեռնության հաջողության ամենամեծ գործոնը հիմնադրման պահից համարվել է մասնագետների գիտելիքների և կիրառական հմտությունների շարունակական բարձրացումը: Դեռևս 2012-2013 թթ․-ին, իրականացվել են բազմաթիվ ուսուցողական և ճանաչողական այցեր, գործնական հանդիպումներ և միջազգային խորհրդատու մասնագետների այցելություններ։
Համալիրը ակտիվ համագործակցում է ինչպես Հայաստանյան փորձագետների հետ, այնպես էլ օտարերկրյա խորհրդատուների հետ, մասնավորապես պտղաբեր համագործակցություն է ծավալվել hոլանդական PUM Netherlands Senior Experts կազմակերպության փորձագետների հետ, որոնց պրակտիկ աշխատանքի շնորհիվ զգալի բարելավվել է կերերի պահպանման գործընթացը։

The opening ceremony of the most advanced dairy farm complex took place today in the Gndevaz community of Vayots Dzor region which was attended by the President of Armenia Serzh Sargsyan, the RA Minister of Agriculture Sergo Karapetyan and other high officials.
The designing of the complex has started since 2012 along with the ECO Farm, CARD AgroService CJSC and DeLaval (Sweden) experts. Initially, the appliance of the advanced international practicesand introduction of highly efficient systems in Armenia was of high priority.
The complex designed for 300 dairy herd, is technically in line with the European and American quality standards and management criteria.
For the first time, a number of innovative technological solutions have been applied in the farm, such as: machine milking system, light construction panelsfor the efficient microclimate management of the barn, automatic feeding system, automatic massage brushes for cows, etc.
Flegvi and Holstein breeds have been imported from Germany, as well as a small quantity of Angus breed for high quality meat production.
The dairy farm produces premium quality Chanakh cheese type. The cheese plant has been initially designed in accordance with the Good Manufacturing Practices (GMP) requirements. The modern equipment and technologies available in the complex make it possible to serve as a training venue for future cheese makers.
The major factor for this successful initiative has always been considered the ongoing capacity building programs for the specialists. During 2012-2013, numerous study tours, workshops and visits of foreign experts have been organized.
The dairy farm is actively cooperating with both the Armenian and foreign experts, particularly, a fruitful cooperation has been established with the experts from the Dutch PUM Netherlands Senior Experts company. Due to their practical work, the feed storage process has been considerably improved.